Τελετή απονομής Ευρωπαϊκού Βραβείου Καινοτόμου Διδασκαλίας 2022 στο Γυμνάσιο ? Λυκειακές Τάξεις Μαγούλας Καρδίτσας

Το Ευρωπαϊκό Βραβείο Καινοτόμου Διδασκαλίας 2022 (Κατηγορία Δευτεροβάθμιας Εκπαίδευσης) απονεμήθηκε στο Γυμνάσιο – Λυκειακές Τάξεις Μαγούλας Καρδίτσας  από την Υπουργό Παιδείας και Θρησκευμάτων Νίκη Κεραμέως. Την τελετή διοργάνωσε το Ίδρυμα Κρατικών Υποτροφιών (ΙΚΥ), το οποίο ως Εθνική Μονάδα του προγράμματος Erasmus+ επέλεξε, ανάμεσα στα σχολεία δευτεροβάθμιας εκπαίδευσης που υλοποίησαν ευρωπαϊκά σχέδια Erasmus+, το Γυμνάσιο –  Λυκειακές Τάξεις Μαγούλας Καρδίτσας για το σχέδιο «Dynamic Citizens of Europe». Η άψογη συνεργασία και η μεθοδική προσπάθεια μαθητών και εκπαιδευτικών της σχολικής μονάδας αποτυπώθηκε στην υψηλή βαθμολογία που απέσπασε η συνολική διεξαγωγή και υλοποίηση του σχεδίου “Dynamic Citizens of Europe” και επιβραβεύτηκε με την εξαιρετική αυτή διάκριση!

Η τελετή απονομής ακολούθησε την επίσκεψη του Διευθυντή της σχολικής μονάδας κ. Χαλιμούρδα Κωνσταντίνου στις Βρυξέλλες μετά από τιμητική πρόσκληση της Ευρωπαϊκής Επιτροπής προς τα βραβευθέντα σχολεία όλων των βαθμίδων εκπαίδευσης.