ΠΑΓΚΟΣΜΙΑ ΗΜΕΡΑ ΑΜΕΑ

Πραγματοποιήθηκαν την Τρίτη 5 Δεκεμβρίου 2023 στο χώρο του σχολείου εκδηλώσεις και δράσεις με αφορμή την Παγκόσμια Ημέρα Ατόμων με αναπηρία που έχει οριστεί για τις 3 Δεκεμβρίου κάθε έτους. Η εκδήλωση διήρκεσε δύο διδακτικές ώρες και περιλάμβανε μια προσέγγιση και ευαισθητοποίηση στο θέμα, στην αίθουσα εκδηλώσεων του σχολείου από την εκπαιδευτικό ΕΑ κ. Κιμέρη Ευανθία και τους κ. Αγοραστό Κωνσταντίνο , κοινωνικό λειτουργό και Γερασοπούλου Ιωάννα,  ψυχολόγο.  Εν συνεχεία ακολούθησε συζήτηση μεταξύ μαθητών και εκπαιδευτικών σε μία προσπάθεια κατανόησης και εμβάθυνσης της έννοιας “αποδοχή της διαφορετικότητας ” και ένταξη στο κοινωνικό και επαγγελματικό γίγνεσθαι των ατόμων με αναπηρίες. Η εκδήλωση ολοκληρώθηκε με τη βιωματική δράση προσομοίωσης αθλημάτων ΑΜΕΑ όπου συμμετείχαν οι μαθητές του σχολείου υπό την καθοδήγηση και επίβλεψη του διευθυντή κ. Νεοχωριτη Νικολάου και του καθηγητή φυσικής αγωγής κ. Καρκαλετση Σωτήρη.