Το Πείραμα του Ερατοσθένη

Την Τετάρτη 20 Μαρτίου 2024 οι μαθητές της Α΄ Γυμνασίου του σχολείου μας έλαβαν μέρος στη δράση «Το Πείραμα του Ερατοσθένη για τον υπολογισμό της ακτίνας της Γης – 2024», τον συντονισμό της οποίας είχε η Πανελλήνια Ένωση Υπευθύνων Εργαστηριακών Κέντρων Φυσικών Επιστημών (ΠΑΝ.Ε.Κ.Φ.Ε). Πρόκειται για μια καθιερωμένη εκπαιδευτική δράση που βασίζεται στους συλλογισμούς του Έλληνα μαθηματικού, αστρονόμου και φιλοσόφου της αρχαιότητας, Ερατοσθένη. Αξίζει να σημειωθεί ότι το «Πείραμα του Ερατοσθένη», συγκαταλέγεται στα 10 ωραιότερα πειράματα στην Ιστορία της Φυσικής (δημοσίευση στο περιοδικό Physics Word, New York 2002) και υλοποιείται με ελάχιστα μέσα και με απλή διαδικασία.
Την ημέρα της φετινής εαρινής ισημερίας (Τετάρτη 20 Μαρτίου 2024), οι μαθητές του σχολείου μας, χωρίς να χρειαστεί να ταξιδέψουν, κατόρθωσαν με τη βοήθεια μετρήσεων που πάρθηκαν στο προαύλιο και απλών μαθηματικών πράξεων να υπολογίσουν την ακτίνα του πλανήτη μας με μικρή απόκλιση από την πραγματική.
Η δράση υλοποιήθηκε με τη συνδρομή των εκπαιδευτικών Β. Βασιλείου, Ι. Λαμπαδάρη και Ε. Καβάλου.